

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 2.4 mm |
| Width | 2.3876 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.45 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 27 MHz |
| Current Rating | 370 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.02 Ω |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 15 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 370 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 470 mA |
| Saturation Current | 470 mA |
| Max Saturation Current | 470 mA |
| Max Temperature Rise Current | 370 mA |
| Temperature Rise Current | 430 mA |
| Max Length | 2.5 mm |
| Max Width | 2.5 mm |
| Min Length | 2.3 mm |
| Min Width | 2.3 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 1269
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.07010 | $0.70100 |
| 50 | $0.06388 | $3.19400 |
| 100 | $0.05822 | $5.82200 |
| 500 | $0.05260 | $26.30000 |
| 1000 | $0.04753 | $47.53000 |
| 3000 | $0.04328 | $129.84000 |
| 5000 | $0.03941 | $197.05000 |
| 10000 | $0.03822 | $382.20000 |
